» Консультація з лікарем » Очі проти сонця [ ]


Останнім часом з'являється все більше інформації про шкідливий вплив різних частин сонячного спектру на людське око. Найбліьш шкідливими є ультрафіолетові промені з довжиною хвилі від 280 до 400 нм. Вони можуть пошкоджувати всі тканини ока, сприяючи розвитку таких захворювань, як кон'юнктивіт, катаракта, дегенерація сітківки та ін. Для людей з хворобами сітківки, видаленим кришталиком шкідливі навіть видимі синьо-фіолетові промені. Проте, слід пам'ятати, що невеликі дози УФ-випромінювання діють лікувально (сприяють перетворенню і засвоєнню вітаміну Д). Найбільш гостро, питання захисту очей від яскраво-сонячного проміння стоїть в літній період, коли інтенсивність сонячного опромінення (а відтак і доза УФ) досягають максимуму. Особливо небезпечним є період з 10 до 15-16 години. Не сілд нехтувати захистом очей від ультрафіолетових променів, беручи до уваги ще й факт витоншення озонового шару, який служить природнім бар'єром для УФ.

    Основним імпульсом до придбання сонцезахисних окулярів служить потреба захистити очі перед яскравим сонячним світлом. Перед придбанням сонцезахисних окулярів, слід звернути увагу на декілька дуже важливих факторів, пов'язаних з їх використанням.
       Перш за все сонцезахисні окуляри повинні 100 % захищати від ультрафіолету у всьому діапазоні, забезпечувати чітку та контрасне зображення, захищати від осліплення скравим сонячним світлом. Вибирайте сонцезахисні окуляри за дизайном, формою, яка вам найбільше пасує, а також враховуйте комфорт і зручність для роботи та відпочинку. У деяких лінзах є ще й блок інфрачервоного випромінювання, що захищає не тільки око, а й шкіру навколо нього від псування та передчасного старіння. Такі окуляри дуже популярні переважно у жінок, котрим важливо захистити очі, щоб не примружуватися аби не було зморшок.
    Якщо ви вибираєте окуляри, звертайте увагу і на наявність поляризаційного фільтру. Він захищає око не тільки від прямого потраплянна сонця, а й відбитого променя від горизонтальної поверхні - асфальту, води, скла. У хороших (дорогих) окулярах ця плівка всередині лінзи не пошкоджується. А на дешеві окуляри її просто наклеюють, і вона швидко зтирається під час користування.

Найкраще, звичайно ж, купувати їх у спеціалізованих магазинах-оптиках, де ви зможете попросити сертифікат якості конкретних окулярів. Придбати там зможете їх від ста гривень і дорожче, та будьте впевнені, що це дійсно захист для ваших очей, а не лише аксесуар. Зазвичай, в дешевих окулярах на стихійних ринках замість лінзи з ультрафіолетовим фільтром, є звичайний фарбований пластик. В умовах затемнення, яке створює темне скло, розширюється зіниця, і UV проникає до усіх частин ока.

Кольорова гамма сонцезахисних окулярів є надзвичайно  великою. Найбільш поширені відтінки коричневого, сірого, зеленого, синього. Вибір кольору залежить від особистих уподобань людини. Проте "традиційні" неяскраві кольори приємніші для ока, вони його заспокоюють. Врахувати потрібно і ступінь затемнення лінзи. Вона вказана на завушнику окулярів - Cat-1,...,4. Чим темніші окуляри, тим вища категорія. Найбільш поширеними є друга та третя. Тим, хто їде на море, краще вибирати третю. Четверту категорію використовують лише альпіністи чи люди, котрі перебувають в умоах високої сонячної яскравості. Проте не можна вдягати такі темні окуляри, їдучи за кермом. Водіям найкраще брати спеціальні окуляри - "антифари", зі здатністю затемнятись в залежності від яскравості сонця.

Зараз дуже поширені окіляри з пластиковою лінзою. Вони не відрізняються від скляних по здатності захищати від UV, більш ударостійкі, краще піддаються деформації проте пластикові окуляри хоч і рідше б'ються, але частіше пошкоджуються. Їх доводиться частіше змінювати, бо через подяпану лінзу дивитися шкідливо. До того ж, пластикові окуляри легші. Власне це більше відноситься до сонячних діоптричних окулярів. Як правило, вони мають важку скло, що тисне на перенісся, де є чимало нервових закінчень і ніжні шкіра. Тому люди, котрі часто і довго носять важкі окуляри, нерідко стають пацієнтами невропатолога, зі скаргами на головний біль, безсоння, дратівливість.

Такі окуляри виготовуляють під змовлення. Тобто це будуть лінзи спеціально підібрані для людини, вони можуть бути скляні або пластикові будь-якого кольору з певним рівнем затемнення або фотохромні ("хамелеони"). Зазвичай, їх виготовляють за два тижні. Найкраще користуватися контактними лінзами та вдягати затемнені окуляри. Альтернативною для людей  із пониженим зором є контактні лінзи, разом з якими вони можуть користуватись звичайними (бездіоптрійними) сонцезахисними окулярами.


Copyright MyCorp © 2024